BENİM DE SÖYLEYECEK BİRŞEYLERİM VAR...

ANASAYFA

PROFİL

CV

FOTOĞRAFLARIM

VİDEOLARIM

YAZDIKLARIM

ÇİZDİKLERİM

İLETİŞİM


Resim Yüklenemedi...3 boyutlu (3d) çıktı

Redüktörlü motor ile kollu manuel el vincini birbirine bağlamak için özel bir parçaya ihtiyacım vardı. Bu yüzden, bu parçanın 3 boyutlu çıktısını almaya karar verdim.

Öncelikle Autocad ile parçanın 3 boyutlu çizimini yaptım. Aşağıda görebileceğiniz gibi bir malzeme. 

html video by Burak Alpay

Yaklaşık olarak 3 cm3 hacminde bir malzeme. Çizimi aynı zamanda STL formatında kaydettim çünkü 3d baskı hizmeti verenler bu format üzerinden teklif veriyorlar. Bunun da sebebinin 3d yazıcıların sadece STL formatında ki dosyalar ile çalışıyor olması olarak belirtildi.

Çevrimiçi arama sonucumda karşıma çıkan, 3d baskı hizmeti verenlerden teklif istemeye başladım:

1-     https://arti90.com/

Web sitesinde ki “Online Teklif” bağlantısı ile üye kaydı yapılıyor ve sonrasında https://order3d.com/ uzantılı web sitesinde STL uzantılı 3d çiziminizi yükleyerek ve baskının gönderileceği adresi girerek teklif alıyorsunuz.

2-     https://www.3bprint.com/ (Gökhan Oray)

Yine aynı şekilde STL dosyasını yüklüyorsunuz. Gönderim adresi girmiyorsunuz. Teklif geldikten sonra onay verdiğinizde 3d baskıyı yapıyorlar, whatsapp üzerinden son ürünü onaylayıp ödeme işlemini yapıyorsunuz. Basılan malzemeyi vereceğiniz adrese yolluyorlar.

3-     https://3detay.com/

STL dosyası ve adres girişinden sonra mail adresinize teklif ve yaklaşık baskı süresi geliyor. Onaya istinaden baskı yapıyorlar.

4-     https://www.minifabrikam.com/ (Oral Tosun)

STL dosyası ve adres girişinden sonra mail adresinize teklif geliyor. Teklif konusunda bir önceki hizmet verenlere göre daha ciddi bir yaklaşım. PDF formatında detaylı açıklamalarıyla “Fiyat Teklifi” alıyorsunuz.

5-     https://www.bicisim.com/

Çok basit şekilde üye olma işlemini (saniyeler içerisinde) tamamladıktan sonra STL dosyasını yükleyerek anında PLA, ABS, PETG filamentlere göre ayrı ayrı teklif alabiliyorsunuz. Teklif verme konusunda en süratli hizmet sağlayıcı. 

Almış olduğum teklifler aşağıdaki gibidir: 

 

 

3D BASKI HİZMETİ VEREN

FİYAT

AÇIKLAMA

Arti90 (+90)

81,34 €

En pahalı teklifi verenler +90 idi. mm, cm ölçeğinde bir karışıklık olmasından şüphelendim ama diğer baskıcılara gönderdiğim STL dosyası ile aynı dosyayı gönderdim.

Form doldurma esnasında baskı için seçtiğim malzeme ULTEM 1010 (bir çeşit reçine).

Aynı ürün için PC (Polikarbonat) malzeme ile teklif 37,72 € oluyor, ama minimum teklif bedeli 60,00 €.

3b Print

35,00 TL

Fiyata kargo ücreti dahil değil.

Baskıda kullandıkları malzeme PLA Plus (Polilaktik Asit).

3detay

30,00 TL + KDV

Teklifte kargo ücretinin dahil olup olmadığı konusunda bir bilgi verilmiyor ama tahminim dahil olmadığı yönünde.

Minifabrikam

3,50 TL

Ancak minimum sipariş tutarı 50,00 TL olduğu için teklifleri 15 parça için 50,00 TL (3,50 x 15 = 52,50 TL – 2,50 TL indirim). 150 TL altında ki siparişlerde kargo ücretini alıcı ödüyor.

bicisim.com

22,03 TL + KDV

150 TL altında ki siparişlerde kargo ücretini alıcı ödüyor. Teklif sayfasında belirtildiği kadarıyla baskısı yapılan ürünün tahmini kargoya verilme süresi 1-3 gün.

Ben 3b Print’in teklifini onayladım. Birkaç e-posta gönderiminden sonra (onay verme ve karo ile ödeme hakkında bilgi edinmeden sonra) işlem başladı. Saat 09:19’da e-posta yoluyla teklifi onayladım ve saat 16:35’de basılmış parçanın fotoğrafları whatsapp üzerinden bana ulaştı. EFT yoluyla ödememi yaptım ve eş zamanlı olarak ürün kargoya verildi. Ertesi gün basılan parça elime ulaştı. 

Bağlantı Parçası

 

Bağlantı Parçası

Bağlantı Parçası

Bu Blog’u sadece bilgi amaçlı paylaşıyorum. Bastırmayı düşüneceğiniz ürünler boyutlarına, hacimlerine ve baskı için kullanılacak malzemelere göre farklılık gösterecektir. 

 

 

Yorumlar: